Kostel sv. Martina

Farní kostel sv. Martina se nachází v severozápadním nároží historického jádra města, na hraně ostrohu nad říčkou Bystrou, na němž bylo vystavěno historické město Frenštát pod Radhoštěm.

Tzv. „farní“ či „dolní“ barokní kostel, byl vystavěn na místě původního gotického kostela ze 14. století. Ten v roce 1661 vyhořel a na jeho místě byl postaven v r. 1680 kostel nový. Těsně po dokončení byl vydrancován a opět vypálen. Místo něj se po určitou dobu používal kostel filiální, zasvěcený sv. Janu Křtiteli. V roce 1740 byly k opravené stavbě přistavěny boční kaple – kaple sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého. Dílčí zásahy do objektu byly provedeny ve 2. pol. 20. století.

Farní kostel sv. Martina je barokně orientovaná jednolodní stavba s předsazenou hranolovou věží. Věž je kryta cibulovou bání. Hlavní vstup do kostela je situován na jižní straně věže. Interiér je osvětlen nízkými půlkruhovými okny v presbytáři a dvěma stejnými okny v bočních kaplích. K vybavení patří kvalitní rokokový mobiliář, z 18. století pochází také část dřevěných dveří se zachovanými zámky a kováním. Na počátku 20. století byly pořízeny dvoukřídlé, zčásti prosklené hlavní dveře, se secesním dekorem.

Ozdobou kostela je závěsný triptych Valašské Madony autora Adolfa Liebschera a Valašský Betlém autora Jana Knebla. K výbavě kostela patří mj. rokokový mobiliář. V kostele je vysvěcen zvon sv. Martina, vážící 500 kg, vyrobený v Halenkově v dílně Josefa Tkadlece, požehnal mu biskup ostravsko-opavské diecéze Václav František Lobkowicz. Kostel sv. Martina byl bez zvonu od II. světové války. Na zvonu je znak Frenštátu, připomínky sv. Martina, a nápis Deus caritas est „Bůh je láska“, také je zde nápis, že na výrobu přispěla obec Trojanovice.